Zaznacz stronę

WYJAZD

Przygotuj się do wyjazdu na Litwę
Otóż do wyjazdu należy się przygotować. Bazar samochodowy w Kownie faktycznie jest bardzo duży, lecz wcale to nie oznacza że zajedziemy i na 100% kupimy auto. Dlatego też odwiedzając moją stronę trzeba zabezpieczyć wyjazd alternatywą z ogłoszeń na stronach auto.plius.lt lub autogidas.lt. Są to największe portale litewskie z samochodami. Połączenie takiej kombinacji znacznie zwiększa szanse na znalezienie auta. Taka alternatywa jest bardzo dobrą wskazówką dla tych co szukają nietypowego samochodu. Otóż wiadomo że nietypowe auta nie sprzedają tak jak popularne modele, dlatego też Litewscy sprzedawcy bardzo chętnie korzystają właśnie z ogłoszeń na wcześniej wymienionych portalach. Moi klienci którzy przyjeżdżają z różnych stron Polski własnie w ten sposób przygotowywali się do wyjazdu z efektem zadowolenia.

Znalazłeś auto z ogłoszeń?
Zasada jest prosta, nawiązujemy kontakt telefoniczny, a następnie mailowy, w którym podajemy linki do ogłoszeń lub ID ogłoszenia. Jeśli ogłoszenie zakwalifikujemy do dalszych działań, nawiązujemy kontakt z Litwą, rozmawiamy ze sprzedawcą na temat auta, jego pochodzenia, stanu itp. Następnie wspólnie z klientem decydujemy co dalej.

Giełda i ogłoszenia?
Tak, jest to do zrealizowania. Jedziemy do Kowna na bazar samochodowy i jeśli tam nic nie znajdziemy, uderzamy we wcześniej przygotowane ogłoszenia. Przy tym trzeba pamiętać że czas nas goni i z ogłoszeniami nie można przesadzać w odległościach. Nie może zabraknąć nam czasu. Czasami jest tak że działamy odwrotnie. Jeśli priorytetem jest auto z ogłoszenia, w pierwszej kolejności jedziemy na ogłoszenie, a alternatywą pozostaje bazar samochodowy w Kownie. Nie mniej jednak szansa na zakup samochodu jest większa.

 

Niektóre sprowadzone samochody nie mają opłaconego podatku VAT.

Dowolex nie poleca zakupu aut na zasadzie:
ukrywania podatku VAT wynikającego z dokumentacji
FAQ
– czym skutkuje ukrywanie podatku VAT?

odp.
W przypadku połączenia komputerów urzędów skarbowych w UE, systemy informatyczne ujawnią numery VIN pojazdów, którym został wycofany podatek VAT przy sprzedaży. Tym samym ujawnione będą numery VIN aut które do dnia dzisiejszego jeżdżą bez podatku VAT. Co za tym idzie każdy się domyśla a zwłaszcza wspominając słynną aferę pojazdów sprowadzanych na tzw. „składaka”.

W przypadku połączenia komputerów urzędów skarbowych w UE i ujawnienia pojazdów bez podatku VAT ujawnione zostaną również dane właściciela – firmy która wycofała podatek VAT z uwagi na sprzedaż auta poza kraj. Tym samym samoczynnie ujawniają się fałszywe dokumentacje z tym procederem związane.

VAT 23% trzeba będzie opłacić w kraju rejestracji + obowiązujące odsetki od dnia zakupu z wartości giełdowej z dnia zakupu, oraz ponieść konsekwencje karne i karno-skarbowe.

Istnieje także możliwość odebrania klienta z dowolnego miejsca w Białymstoku i okolic.

Na życzenie klienta i za dodatkową opłatą jeździmy również po całej Litwie monitorując ogłoszenia.
Wyjeżdżając klient zabiera ze sobą:

Dowód osobisty lub paszport
Pieniądze na zakup auta w walucie Euro lub Złoty z myślą zakupu Euro na granicy RP.
Rozliczenie za usługę następuje w ten sam dzień
UWAGA – w sklepach, na stacjach benzynowych itp. na Litwie można płacić kartami międzynarodowymi np. VISA, MASTERCARD, MAESTRO, EUROCARD itp.

ABC na drogach Republiki Litwy
Litewskie prawo nakłada na kierowców całoroczny obowiązek używania świateł mijania przez 24 h na dobę. Uprawnione do prowadzenia pojazdów są tylko te osoby, które ukończyły 18 lat. Prawo jazdy kategorii B pozwali nam na prowadzenie pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 ton.

Ograniczenia prędkości:
do 130 km/h dla samochodów osobowych (motocykle 110 km/h) na autostradzie
do 110 km/h (motocykle 100 km/h) na drodze dwupasmowej,
do 90 km/h (motocykle także) na drodze asfaltowej,
do 70 km/h (motocykle podobnie) na pozostałych drogach
do 50 km/h w terenie zabudowanym

Inne:
W okresie zimowym, tj. od 1 października do 1 kwietnia limity prędkości zmniejszają się odpowiednio na autostradzie i drodze dwupasmowej dla samochodów osobowych do 110 km/h i 100 km/h.
Jeżeli jesteśmy kierowcami z krótkim stażem musimy pamiętać, że litewskie prawo zna także kategorię tzw. „nowych” kierowców (status utrzymuje się 2 lata od wydania prawa jazdy), dla których bezwzględny limit prędkości stanowi 90 km/h.
W czasie jazdy rozmowa przez telefon komórkowy jest zabroniona, jednak dopuszczalne są zestawy głośnomówiące.
Litewska policja należy do najbardziej skrupulatnych i nawet najmniejsze przewinienia drogowe są surowo karane.
Dozwolona zawartość alkoholu we krwi to 0,4 promila (0.19mg/l) (informacja potwierdzona przez ambasadę litewską 27.10.2009 r.)
Wyposażenie pojazdu

Obligatoryjne jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy, apteczki pierwszej pomocy oraz kamizelki odblaskowej. Zapięcie pasów bezpieczeństwa jest wymagane na przednich siedzeniach oraz z tyłu (jeśli są zamontowane).
Obowiązkowe jest używanie opon zimowych w okresie zimowym od 10 listopada do końca marca. Samochody na oponach letnich, próbujące wjechać na terytorium kraju w tym czasie, nie mają możliwości przekroczenia granicy.
W przypadku kolizji, musimy obowiązkowo wezwać policję. Sporządzony przez funkcjonariusza tzw. protokół kolizyjny, jest warunkiem wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Samo oświadczenie sprawcy kolizji nie wystarczy!

Aby skontaktować się z nami, mogą Państwo użyć również formularza zamieszczonego poniżej. Na wszystkie pytania, propozycje współpracy i oferty odpowiadamy w czasie krótszym niż 24 godziny

Wyślij wiadomość

REGULAMIN